logo

Filtrasyon

 

Filtrasyon için Perlit

Genişletilmiş perlit kabarcıklarının fiziksel karakteri, çeşitli katı amaçlara uygundur – küçük katı parçacıkları sıvılardan ayıran bir filtre yardımcısı olarak kullanılması da dahil olmak üzere. Perlit genişlemesinin ayrıntılı bir açıklaması için, bkz. Neden Perlit Çalışır?

Hafif genleştirilmiş perlit kabarcık yapıları, belirli akış özelliklerine sahip perlit filtre yardımcıları üretmek için kesin olarak tanımlanmış işlemler kullanılarak öğütülür ve sınıflandırılır. Çeşitli kaliteler, çok çeşitli uygulamalar için optimum akış hızları ve arıtma yetenekleri üretmek üzere filtre yardım parçacıkları arasında milyarlarca mikroskobik kanal oluşturmak için tırtıklı birbirine kenetlenen yapıları (resme bakınız) kullanır.

Filtre yardımcısı, filtrelenecek sıvıya eklendiğinde septum (bir elek veya bez) üzerinde toplanan ince dereceli bir malzemedir. Filtre yardımcısı septum üzerinde gözenekli bir tabaka oluşturur ve bu nedenle filtre yardımcısı, çıkarılan katıları hapseden ve bunların septumu köreltmesini önleyen filtreleme ortamıdır.

En yaygın kullanılan iki septum türü metal ve kumaştır.

FİLTRE YARDIMI OLARAK PERLİTİN FAYDALARI

Perlit filtre yardımcıları hafiftir, inerttir, filtrelenen sıvılara tat veya koku vermez ve tüm sıcaklıklarda mineral ve organik asitlerde hemen hemen çözünmez. Güçlü alkalin çözeltilerinde çözünürlük, sıcaklığa ve temas süresine bağlı olarak değişir.

Bir filtre yardımcısı kullanılmadan, sıvıdaki katı parçacıklar yakında filtreleme yüzeylerinde birikecek ve bunları bloke edecektir.

Perlit filtre yardımcısı, gerçek filtrelemeyi septumdan tüm filtre yardımcısı kütlesine aktaran bir filtreleme tabakası (kek) yapar. Filtreleme, filtre yardımcısının ince parçacıkları tarafından oluşturulan küçük gözeneklerde meydana gelir.

 

Hacme Dayalı Ön Kat Filtrasyonu

Perlit filtre yardımcıları kullanıcılara hafif malzeme seçeneği sunar. Perlit filtre yardım kaliteleri, kullanıcıya diğer filtre yardımcısı türlerine göre% 20-50 arasında bir yoğunluk avantajı sağlar. Perlit filtre yardımcı kuru yoğunluğu 100 ila 200 kg / m3 (6 ila 12 lb / ft3) arasında değişir ve filtre keki yoğunluğu aralığı 100 ila 270 kg / m3 (7 ila 17 lb / ft3) arasındadır. Buna karşılık, diğer filtreleme malzemeleri 230 ila 420 kg / m3 (15 ila 25 lb / ft3) aralığında eşit performanslı filtre kekleri üretir.

Genişletilmiş perlit, diğer filtre yardımcılarına kıyasla daha düşük hacim yoğunluğuna sahip daha büyük hacimler sağlar. Çeşitli uygulamalardaki deneyim, çoğu filtre yardımı kullanıcısının performanstan ödün vermeden ekonomik olarak diğer ön kaplama filtre yardımcılarından perlite geçebileceğini göstermiştir.

 

Standart Ekipmanlarla Kullanılabilir

Perlit filtre yardımcıları, basınç veya vakum filtrasyon ekipmanı ile kullanılabilir. Perlit genellikle diğer filtre yardımcılarının birebir hacim bazında yerini alır – örneğin; kübik bir perlit ölçüsü, aynı hacimdeki diğer filtre yardımcılarının yerini alacaktır. Optimum sınıf ve dozajın seçilmesi için bitki veya laboratuvar filtrasyon testleri gerekebilir.

Notların Akış Hızları

Çeşitli üreticilerin perlit filtre yardım dereceleri 0,2 – 6 Darcy arasındadır. (Darcy, filtre yardımcıları için ortak bir akış hızı birimidir.) Bir Darcy geçirgenliğine sahip bir malzeme, 1 santimetre kalınlığında bir pastadan 1 santimetre viskozitede (yaklaşık olarak su) bir sıvının santimetresi başına saniyede 1 mililitre geçer. 1 atmosfer diferansiyel basınçta.

Daha yüksek akış dereceleri özellikle şurup, reçineler veya jelatinimsi çamurlar gibi yüksek viskoziteli sıvılar için geçerlidir. Verimlilik, berraklık ve akış hızları, perlit filtre yardım dereceleri kullanılarak arttırılabilir. Bu özellikler, sıvının tırtıklı, birbirine kenetlenen parçacıklar tarafından oluşturulan kanallardan geçmesi sırasında gerçekleştirilir.

Kolay Pasta Çıkışı

Perlit filtre yardımcılarının ek faydaları filtre döngüsünün sonunda gelir. Perlit filtre kekleri gözenekli kalır ve kompakt değildir. Perlit kullanıldığında basınç salınımı altında oluşturulan filtre kekleri daha kolay. Bu sürüm temizliği kolaylaştırır, potansiyel olarak insan gücü gereksinimlerini azaltır ve üretkenliği artırır. Perlit filtre keklerinin daha düşük ağırlığı da bertaraf maliyetlerini düşürebilir.

 

Perlitin Eylemsiz Doğası

Perlit filtre yardımcıları hem steril hem de inerttir ve içecek, gıda ve ilaç endüstrilerindeki sıvıları filtrelemek için kullanılır. Hiçbir tat, renk veya koku verilmez ve Gıda Kimyasalları Kodeksi’nde ( Birleşik Devletler Ulusal Bilimler Akademisi tarafından yayınlanan) listelenen standartlara uyulması şartıyla , amaçlanan kullanımları için güvenli kabul edilir. Not: Gıda Kimyasalları Kodeksi, gıda sınıfı maddelerin kalitesi ve saflığı hakkında bir bilgi kaynağı olarak kabul edilir ve dünyadaki birçok devlet kurumu tarafından yetkili olarak kabul edilir.

Perlitin hayvan yemlerinde bir katkı maddesi olarak kullanılmasına ilişkin onay Avrupa Birliği’nde yakın zamanda genişletilmiştir. Genellikle, şarap imalathaneleri, bira fabrikaları veya gıda ile ilgili diğer endüstrilerden kullanılmış filtre yardımcı kekler hayvan yemine eklenebilir. Bu tür uygulamalar, bu endüstrilerin çevresel ayak izini azaltmanın yanı sıra kullanılan malzeme için bertaraf maliyetlerini de azaltır. Amerika Birleşik Devletleri’nde bu başvuru için onay Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Derneği’nden (AAFCO) alınmıştır.

 

KULLANIM  TARAFINDAN  SANAYİ:

Perlit filtre yardımcıları, sıvıların ve katıların ve hatta gazların ve katıların ayrılmasıyla ilgili hemen hemen her endüstride kabul görmüştür. Aşağıdaki liste, her şey dahil olmasa da, düşük yoğunluk, kullanılabilirlik, performans, ekonomi ve çevresel ayak izi nedeniyle perlit filtre yardımcılarının kullanıldığı birçok uygulamanın bir göstergesidir:

Gıda işleme:

– sular

– bira

– şaraplar

– tatlandırıcılar

– sebze yağları

– atık su arıtma

İlaç:

– enzimler

– antibiyotikler

– Epsom tuzu

Sanayi:

– su arıtma

– boyutlandırmalar

– yağ ve çözücü geri kazanımı

– gresler

Kimyasallar:

– inorganik ve organik kimyasallar

– reçineler

– polimerler

– salamura

– yapıştırıcılar

– gübreler

– atık imhası

Boya ve Kaplamalar:

– mumlar

– yağlar

– vernik

– sakızlar

– küfelik

– atık su arıtma

Çevre:

– yağmursuyu filtrasyonu

– ekoloji setler

– medya filtre süzgeçleri